Projekt "Vzdělávání zástupců a zaměstnanců obcí I. typu 2018 – 21",
reg.č. CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0010271 je spolufinancován z EU

Litultovice

Perex:

V Litultovicích byla vytvořena první energetická komunita v ČR. Městys Litultovice se realizoval do pilotního projektu „ČEZ Litultovice INT Energetická komunita“, jehož hlavním cílem bylo prověřit možnosti jak v obcích a komunitách za využití obnovitelných zdrojů produkovat co nejvíce elektrické energie, která se také v daném místě v co největší míře spotřebuje. Na základě pilotního projektu bylo vytvořeno know how využitelné i v dalších obcích. Projekt obsadil 2. místo v soutěži „Inovativní obec 2030“, zapojeny byly městys Litultovice, útvar inovace společnosti ČEZ a MAS Opavsko.

Popis:

Jde o pilotní projekt, zbudování energetická komunity. Má v podmínkách městyse ověřit možnost fungování komunitní energetiky s využitím obnovitelných zdrojů. Vyprodukovaná energie je následně v daném místě komunitou také spotřebovávána.

Prvními kroky projektu bylo vůbec nadefinování komunity. Městys měl od roku 2016 malou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 7 kW umístěnou na střeše mateřské školky. Následně navázal spolupráci se společností ČEZ, která hledala obec, na které by si ověřila systém chytrého měření ke sledování reálných toků z fotovoltaiky. Do nového energetického společenství byly zahrnuty úřad městyse, základní škola, tělocvična, hasičská zbrojnice a pět rodinných domů. Moderní měřící technologii dodala firma ČEZ.

Projekt v praxi ověřoval fungování celého systému komunitní energetiky. U fotovoltaických elektráren v době slunečního záření vzniká přebytek energie, která přetéká do distribuční sítě. V rámci projektu je přebytečná energie distribuována do dalších spotřebních míst v rámci komunity. Zapojené objekty v době přebytku čerpají el. energii přednostně před elektřinou z distribuční soustavy. U spotřebitelů jsou instalovány elektroměry, měřící spotřebu a přetoky elektrické energie v reálném čase. Aby se přebytečná energie z fotovoltaické elektrárny úspěšně spotřebovávala, je třeba její využívání dobře plánovat  Sběr dat a jejich vyhodnocení potvrdily, že litultovická komunita je schopna využít až 92 % elektřiny z vlastního zdroje. Velký přínos projektu je také v tom, že sami obyvatelé se zajímají o možnosti komunitní energetiky, seznámili se s obsluhou chytré mobilní aplikace, která jim pomáhá optimalizovat spotřebu. Městys dále zbudoval fotovoltaickou elektrárnu na budově hasičské zbrojnice, která napájí prvotně budovu zámku, kde sídlí úřad městyse. Uvažují zde o rozšíření energetické komunity o další zájemce a zvýšení energetické soběstačnosti obce.

Novela energetického zákona zavede komunitní energetiku do praxe. MAS Opavsko převezme koordinační roli a bude poskytovat informační a poradenský servis pro obce v regionu, které budou mít o komunitní energetiku zájem. MAS Opavsko spolu s dalšími partnery založila spolek EnerKom, který se bude zaměřovat také na společnou provázanost energetických komunit.

Myšlenka energetické komunity byla jako příklad dobré praxe přenesena ze zahraničí. Lze kombinovat fotovoltaiku, malé vodní elektrárny, bioplynovou stanici a další obnovitelné zdroje. Pilotní projekt v Litultovicích kromě vytvoření know how ověřuje postupy na místních podmínkách České republiky.

Městys Litultovice leží v Moravskoslezském kraji, 12 km jihozápadně od Opavy. Žije zde 950 obyvatel. K městysi patří tři přilehlé osady Choltice, Luhy a Pilný Mlýn. Rozloha obce je 1035 ha. 


Chcete vědět více?
Objevte detailně zpracované příklady dobré praxe v dalších materiálech jako jsou příručky příkladů dobré praxe, e-learning, databáze dobré praxe apod.
Vzorová obec v jiných materiálech
Unikátní energetická komunita







Průkopníci z Litultovic




Kontakt:
starosta Ing. Jan Birgus, tel. 555559541, e-mail: mestys@litultovice.cz

Webové stránky obce:
https://www.litultovice.cz


Litultovice